Boya Sökücü Kimyasalları

Boya Sökücü Ürünler

Vernik, boya ve benzeri organik kaplamalar, kuruduktan veya kürlendikten sonra alt tabaka yüzeylerine sıkıca bağlanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tür kaplamaların yüzeyden sökülmesi yeni bir uygulama gerekir. Bu uygulamalar fiziksel olarak kumlama veya kimyasal olarak boya sökme işlemi ile gerçekleştirilir.

Kumlama yöntemi, yüzey temiz hale gelene kadar sert ve aşındırıcı tanecikleri boyanmış yüzeye doğru püskürtme ile gerçekleştirilir. Kumlama sonucunda yüzeyde partikül kalıntısı oluşması, boyanın tam anlamıyla sökülememesi ve bazı durumlarda boya altındaki yüzeyin zarar görmesi gibi sorunlar oluşabilir.

Ticari olarak kabul edilebilir bir kimyasal boya sökme işlemi metale zarar vermemelidir. Yüksek miktarda çamur oluşturmamalı ve uzun banyo ömrüne sahip olmalıdır.

Kimyasal boya sökme ürünleri genellikle organik solvent ya da su ya da bazlıdır ve her birinin avantajları ve dezavantajları vardır.


DISTRIP 112 - Boya Çözücü

DISTRIP 112 toz ve yaş boyayı çözen solvent bazlı bir kimyasaldır. Metalin üzerindeki demir fosfat, çinko fosfat veya alüminyum kromat kaplamaya zarar vermeden boyayı çözer. Uzun süre boyaya maruz kalan boya aparatlarının üzerindeki boyayı eriterek temizlik yapar. Boyayı eriterek banyonun dibine atar. Özellikle çok katlı boyalar için uygundur. Ortam sıcaklığında ve su ile seyreltilmeden çalışılır. Boyayı çözme süresi boyanın polyester veya epoksi polyester olmasına, boya rengine ve boya kalınlığına göre 5 ile 60 dakika arasında sürer. Solvent bazlı olduğu için kapaklı bir banyo içerisinde kullanılması sarfiyatı azaltır.

Boya Sökücü Kimyasalları
Boya Çözücü - Distrip 112 Denemesi
Distrip 112 Uygulama Videosu

DISTRIP 213 - Boya Sökücü

DISTRIP 213 toz ve yaş boyayı söken solvent bazlı bir kimyasaldır. Boyanın altına girerek çatlatır ve sökülmesini sağlar. Metalin üzerindeki fosfat kaplamaya veya kromat kaplamaya zarar vermeden boyayı söker. Ortam sıcaklığında ve %100 konsantrasyonla çalışır. Boyayı sökme süresi boyanın polyester veya epoksi polyester olmasına, boya rengine ve boya kalınlığına göre 2 ile 30 dakika arasında sürer. Kapalı bir kapta kullanılması kimyasal sarfiyatı açısından önemlidir. Her türlü metal için uygundur.


Boya Sökücü Kimyasalları
Boya Sökücü - Distrip 213 Denemesi
Distrip 213 Uygulama Videosu

DISTRIP 114 - Alkali Boya Sökücü

Demir ve çelik yüzeylerdeki boyaları söken ve daldırma olarak uygulanan bir kimyasaldır. Yüksek alkali özellikteki bu ürün 100 - 120 °C sıcaklık aralığında çalışır. Uçucu olmaması ve sarfiyatının düşük olması önemli bir avantajdır. Genellikle aparatlar üzerindeki katlı boyaları sökme amacıyla kullanılır. Boyayı sökme süresi boyanın tipine, boya rengine ve boya kalınlığına göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak sökme işlemi 2 - 60 dakika aralığında değişkenlik gösterir. Ürün %30-50 konsantrasyonunda suyla karıştırılarak kullanılır.


DISTRIP 113 - Boya Sökücü

DISTRIP 113 toz ve yaş boyayı söken solvent bazlı bir kimyasaldır. Metalin üzerindeki demir fosfat, çinko fosfat veya alüminyum kromat kaplamaya zarar vermeden boyayı söker. Ortam sıcaklığında seyreltilmeden çalışılır. Boyayı sökme süresi boyanın polyester veya epoksi polyester olmasına, boya rengine ve boya kalınlığına göre 5 ile 60 dakika arasında sürer.


2021 İLVE KİMYA - www.ilve.com.tr